BOYS 3200 METERS STATE LEADERS


3200m boys packPhoto by Dean Lofgren
Loyola's Robert Brandt & South Torrance's Nick Lofgren lead the way. 

 



 


Below are the statewide leaders for the current outdoor high school track and field season, based on results submitted by meet directors and timers (for invitationals and postseason meets) as well as by head coaches (for dual, triangular and quadrangular meets). These lists are updated hourly. 

Timers, meet directors and head coaches may submit marks by clicking here.

The "fine print":

  • Marks in the wind-affected events (100, 200, HH, LJ, TJ) appear on the wind-legal list only if the wind reading for the performance was included and was below the maximum of 2.0 meters-per-second. Any mark without an actual wind reading is deemed as wind-aided.
  • Only FAT (fully automatic timing) marks are listed in events of 200 meters or less. No hand times are listed for the 100m, the 200m or the high hurdles.
  • Please include grades of athlete(s), when possible, to ensure proper credit in the "by-grade" leader lists.

Mens 3200 Meter
Rank
Mark
Name
(Grade)
School
(Section)
Meet
(Date)
1
8:51.32
Jack Van Scoter
(12)
Flintridge (Prs)
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
2
8:51.58
Callum Bolger
(11)
San Luis Obispo
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
3
8:51.85
Cole Spencer
(12)
Great Oak
(SS)
CIF-State Finals
(06/04/16)
4
8:51.85
Cooper Teare
St. Joseph -NC
(NC)
CIF-State Finals
(06/04/16)
5
8:54.58
Michael Vernau
(11)
Davis
(SJ)
CIF-State Finals
(06/04/16)
6
8:55.01
Eduardo Herrera
(12)
Madera South
(CE)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
7
8:55.20
Spencer Dodds
(12)
Great Oak
(SS)
CIFSS Masters
(05/27/16)
8
8:55.53
Mason Coppi
(12)
Dana Hills
(SS)
CIFSS Masters
(05/27/16)
9
8:56.93
Tyler Janes
(12)
King, ML
(SS)
CIF-State Finals
(06/04/16)
10
8:58.06
Garrett Reynolds
(12)
Ventura
(SS)
CIF-State Finals
(06/04/16)
11
8:59.15
Sean Kurdy
(12)
Jesuit
(SJ)
SJS Masters Finals
(05/27/16)
12
8:59.57
Paul Luevano
(12)
Venice
(LA)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
13
8:59.98
Luis Grijalva
(11)
Armijo
(SJ)
Dublin Distance Fiesta
(03/19/16)
14
9:00.28
Isaac Cortes
(12)
Great Oak
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
15
9:01.62
Andrew Burkhardt
(12)
JSerra
(SS)
Trinity League Finals
(05/06/16)
16
9:01.77
Salvador Capetillo
(12)
Baldwin Park
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
17
9:02.08
Jake Ogden
(12)
Dana Hills
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
18
9:02.46
Evert Silva
(11)
Fresno
(CE)
CIF-State Finals
(06/04/16)
19
9:02.59
Ryan Renken
(11)
Claremont
(SS)
CIFSS Masters
(05/27/16)
20
9:04.33
Jack Landgraf
(10)
Dana Hills
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
21
9:04.46
Zachary Katzman
(12)
Skyline
(OK)
CIF-State Finals
(06/04/16)
22
9:04.60
Ryan Tate
(12)
Saugus
(SS)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
23
9:04.89
Miguel Villar
(11)
Madera South
(CE)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
24
9:05.92
Cole Hoff
(12)
Agoura
(SS)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
25
9:06.60
Timothy Chrisman
(12)
Monte Vista -NC
(NC)
CIF-State Finals
(06/04/16)
26
9:08.22
Raymon Ornelas
(10)
Roosevelt -SS
(SS)
CIFSS Masters
(05/27/16)
27
9:08.35
Dylan Scarsone
(12)
Canyon (Ana)
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
28
9:09.49
Allen Siegler
(12)
University Cty
(SD)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
29
9:09.88
Salem Bouhassoun
(11)
Mission
(SF)
CIF-State Finals
(06/04/16)
30
9:12.18
Robert Franklin
(12)
Palos Verdes
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
31
9:12.28
Jacob Branch
(12)
Quartz Hill
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
32
9:12.41
Justin Robison
(12)
Lynbrook
(CC)
Central Coast Section...
(05/27/16)
33
9:12.92
Brian Schulz
(11)
El Molino
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
34
9:13.87
Nick Downs
(12)
Bishop O'Dowd
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
35
9:13.89
Johnathon Bay
(12)
Golden Valley -SS
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
36
9:15.23
Nolan Dozier
(12)
Sobrato
(CC)
Central Coast Section...
(05/27/16)
37
9:15.55
Gannon Chamberlain
(12)
Paso Robles
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
38
9:16.13
Charlie Pope
(12)
Torrey Pines
(SD)
San Diego Section Finals
(05/28/16)
39
9:16.20
Carlos Carvajal
(10)
Great Oak
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
40
9:16.49
Samuel Boone
(10)
Mt. Carmel
(SD)
San Diego Section Finals
(05/28/16)
41
9:16.53
David Frisbie
(12)
Kennedy (Fremont) -NC
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
42
9:16.64
Alexander Olivero
(12)
St. Francis (MV) -CC
(CC)
Central Coast Section...
(05/27/16)
43
9:16.81
Anirudh Surapaneni
(11)
Dublin
(NC)
NNC Meet of Champs Finals
(05/28/16)
44
9:16.89
Wyatt Baxter
(12)
Simi Valley
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
45
9:16.93
Tim Chrisman
(12)
Monte Vista -NC
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
46
9:16.98
Beau Prince
(11)
Sage Creek
(SD)
San Diego Section Finals
(05/28/16)
47
9:17.55
Ian Hutchinson
(12)
Newark Mem
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
48
9:17.62
Hector Garcia
(12)
Marshall -LA
(LA)
CIF-State Finals
(06/04/16)
49
9:17.89
Carson Bix
(11)
West Torrance
(SS)
LB Trophy Invite (rev.)
(03/19/16)
50
9:18.19
Jorge Suarez
(11)
Santa Ana
(SS)
LB Trophy Invite (rev.)
(03/19/16)
51
9:18.22
Tony Robinson
(12)
Great Oak
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
52
9:18.23
Stefan Bradley
(12)
San Ramon Valley
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
53
9:18.50
Philip Thomas
(12)
Crescenta Valley
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
54
9:18.53
Carter Christman
(12)
Tesoro
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
55
9:19.04
Charlie Sherman
(11)
Loyola
(SS)
CIF-SS Division 1 Prelims
(05/14/16)
56
9:19.06
Adrian Diaz
(12)
Bishop Amat
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
57
9:19.10
Joaquin Martinez de Pinillos
(10)
Cathedral Catholic
(SD)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
58
9:19.11
Luis Armendariz
(11)
Paso Robles
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
59
9:19.14
Logan Grove
(12)
Agoura
(SS)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
60
9:19.36
Logan Taggart
(12)
Oakmont
(SJ)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
61
9:19.40
Nikhil Poole
(12)
Flintridge (Prs)
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
62
9:19.50
Robbie Santoyo
(12)
Bishop Amat
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
63
9:19.51
Xander Olivero
(12)
St. Francis (MV) -CC
(CC)
CCS Top 8
(04/22/16)
64
9:19.78
Justin Hazell
(10)
El Camino Real
(LA)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
65
9:19.81
Joshua Litwiller
(12)
La Costa Cnyn
(SD)
San Diego Section Finals
(05/28/16)
66
9:19.88
Solomon Fountain
(11)
Great Oak
(SS)
Murrieta Valley vs. G...
(04/27/16)
67
9:20.05
Brendan Jones
(11)
Jesuit
(SJ)
Sacramento Meet of Ch...
(04/30/16)
68
9:20.10
Charles Sherman
(11)
Loyola
(SS)
Mt. SAC Relays
(04/16/16)
69
9:20.24
Hector Garica
(12)
Marshall -LA
(LA)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
70
9:20.94
Alex Glavin
(12)
College Prep
(NC)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
71
9:21.29
Christian Ricketts
(11)
Arroyo Grande
(SS)
Pac 8 Lg Finals
(05/05/16)
72
9:21.49
Hunter Clark
(11)
Dos Pueblos
(SS)
Channel League Finals
(05/06/16)
73
9:21.63
Kent Slaney
(11)
Palo Alto
(CC)
CCS Top 8
(04/22/16)
74
9:21.71
Ryan Jones
(12)
Great Oak
(SS)
Southwestern Lg Finals
(05/04/16)
75
9:21.80
Remington Breeze
(12)
Vista del Lago -SJ
(SJ)
Sacramento Meet of Ch...
(04/30/16)
76
9:21.85
Daniel Gonzalez
(12)
King, ML
(SS)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
77
9:22.59
Colby Corcoran
(10)
St. John Bosco
(SS)
Azusa Pacific Distanc...
(03/26/16)
78
9:22.77
Jack Stovitz
(12)
Harvard-Westlk
(SS)
LB Trophy Invite (rev.)
(03/19/16)
79
9:22.93
Misael Bernal
(11)
Ontario
(SS)
Alta Loma vs. Ontario
(04/18/16)
80
9:23.76
Daniel Pride
(11)
Santa Rosa
(NC)
Dublin Distance Fiesta
(03/19/16)
81
9:23.90
Burak Tufekci
(12)
Rancho Bernardo
(SD)
Palomar Lg Finals
(05/13/16)
82
9:24.00
Colin FitzGerald
(10)
Crescenta Valley
(SS)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
83
9:24.22
Jake Ritter
(11)
Granite Bay
(SJ)
SJS Masters Finals
(05/27/16)
84
9:24.51
Benjamin Holland
(11)
Jesuit
(SJ)
Sacramento Meet of Ch...
(04/30/16)
85
9:24.99
Moses Bojorquez
(12)
Foothill Technology
(SS)
CIF-SS Division Finals
(05/21/16)
86
9:25.25
Gavin Bradley
(12)
Ayala
(SS)
Redondo Invitational
(03/12/16)
87
9:25.29
Kellen Browning
(12)
Davis
(SJ)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
88
9:25.33
Jeremy Leary
(12)
Drake
(NC)
NNC Meet of Champs Finals
(05/28/16)
89
9:25.35
Edgard Villa
(10)
Vista Murrieta
(SS)
Southwestern Lg Finals
(05/04/16)
90
9:25.51
Andrew Skoy
(11)
Shasta
(NO)
CIF-State Finals
(06/04/16)
91
9:25.63
Ben Harper
(12)
Trinity
(NO)
Sacramento Meet of Ch...
(04/30/16)
92
9:25.85
Alex Egan
(11)
San Pasqual
(SD)
San Diego Section Prelims
(05/21/16)
93
9:26.10
Daniel G. Gonzalez
(12)
King, ML
(SS)
Rancho Bernardo - Bro...
(03/12/16)
94
9:26.18
Meika Beaudoin-rousseau
(10)
Bellarmine
(CC)
WCAL Finals
(05/13/16)
95
9:26.21
Neil Braganza
(11)
Dougherty Valley
(NC)
Sacramento Meet of Ch...
(04/30/16)
96
9:26.64
Graham Faust
(12)
Half Moon Bay
(CC)
CCS Top 8
(04/22/16)
97
9:26.67
Isaiah Labra
(10)
Bonita Vista
(SD)
Arcadia Invitational
(04/09/16)
98
9:26.80
Shyam Kumar
(10)
St. Francis (MV) -CC
(CC)
WCAL Finals
(05/13/16)
99
9:27.22
Robert Miranda
(10)
Menlo
(CC)
Central Coast Section...
(05/27/16)
100
9:27.30
Colin Stein
(12)
Dana Hills
(SS)
LB Trophy Invite (rev.)
(03/19/16)